HOTEL
Horská chata RADOST je rekreační areál uprostřed čisté přírody nedaleko lyžařského střediska Deštné v Orlických horách. Ubytování je zajištěno v hlavní budově a osmi dřevěných, celoročně obyvatelných chatkách. Nejbližší okolí nabízí pestré využití volného času, především díky překrásné přírodě a dechberoucím vyhlídkám.
RADOST A ZŠ PRO DĚTI
ZŠ PRO DĚTI v objektu začalo pořádat své kurzy v roce 2021. Od té doby zde proběhlo již několik kurzů ZŠ Lyžování a jarních kurzů ZŠ Enviro. Výuka lyžování probíhá na sjezdovkách v nedalekém Skicentru Deštné, kam jsou děti autobusem denně sváženy přímo od hotelu. Výuka běžeckého lyžování probíhá na tratích v blízkosti chaty. Kurz ZŠ Enviro probíhá v zeleném okolí chaty či ve společenské místnosti hlavní budovy. Děti se mohou seznámit s hospodářskými zvířaty přímo v areálu pozemku. Zlatým hřebem je kromě páteční bojovky či celodenní túry také čtvrteční výlet s enviro programem do nedalekého archeologického skanzenu a ekocentra Villa Nova.
MĚSTO
Obec Deštné v Orlických horách se nachází východně od Dobrušky. Je to nejnavštěvovanější středisko turistiky, rekreace a zimních sportů v Orlických horách.

OKOLÍ
- Kostel sv. Máří Magdaleny
- Křížová cesta na Dříši
- Kaple na Dříši – poutní místo
- Velké množství staveb drobné sakrální architektury
- Jiráskova horská chata
- Kačenčina zahrádka – přírodní památka u sjezdovek
- Kaple svaté Rodiny – sakrální stavba
HISTORIE OBCE
Obec byla založena hluboko v lesích a patřila cysterciákům z kláštera Svaté Pole u Třebechovic. Nejstarší písemná listina pochází z roku 1362. Původním zaměstnáním horalů byla těžba dřeva v lese, práce na pilách, pálení popela na výrobu potaše pro sklářství, výroba dřevěného uhlí v milířích, práce v mlýnech, sklářských hutích a horském zemědělství. Zvláštní místo v hospodářském podnikání měla sklárna v Deštném, která byla založena před rokem 1595.
OBČANSKÁ VYBAVENOST
Obchody
- Potraviny Deštné v Orlických horách (Deštné v Orlických horách 133)
- Kiosek Rampušák (Deštné v Orlických horách 452)
Nemocnice
- Nemocnice Rychnov nad Kněžnou (Jiráskova 506, 51601 Rychnov nad Kněžnou)
Lékarna
- Lékárna U Radnice (Masarykovo náměstí 1057, 76601 Valašské Klobouky)
Pošta
- Pošta Deštné v Orlických horách (Deštné v Orlických horách 61)
Čerpací stanice
- EuroOil (Deštné v Orlických horách 429)
PŘÍRODA
V blízkém okolí Deštného se soustředí nejatraktivnější místa Orlických hor – například přírodní rezervace Bukačka, horská Masarykova chata na Šerlichu, nejvyšší hora Orlických hor Velká Deštná (1 115 m) a v údolí Bělé Šerlišský mlýn.
CHKO Orlické hory – Pozoruhodně zachovalý krajinný celek tvořený hřebenem Orlických hor, svahy před a za hlavním hřebenem a malebným podhůřím. Orlickozáhorskou brázdou protéká řeka Divoká Orlice.
Hřeben Orlických hor láká na nádherné výhledy do českého i polského vnitrozemí. V podhůří pak objevíte mírné kopce protkané hustou sítí značených tras pro cyklisty i pěší. Najdete tu i hrady, zámky, technické památky a vojenské pevnosti, které tvořily linii československého předválečného opevnění.
V přírodních rezervacích Bukačka, Trčkov, Sedloňovský vrch, Pod Vrchmezím a Černý důl se nacházejí fragmenty původních porostů. Jelení lázeň a U Kunštátské kaple jsou vrcholová rašeliniště se zajímavou květenou a zvířenou. Osobitá krása této oblasti je dotvářena zachovalou lidovou architekturou.
V oblasti jsou 3 naučné stezky: Okolím Deštného, Zemská brána a Po hřebeni Orlických hor.
POVĚSTI
Podle dávných vyprávění našich předků v Orlických horách přebývá a laskavě panuje milá a půvabná dívka jménem Kačenka. Je dobrotivá a spravedlivá jako sama horská příroda. Poctivým a chudým pomáhá, povaleče a nepoctivce trestá.
Rampušák, vousatý spoluvládce Orlických hor, se objevuje později. S ním postupně vznikla, dnes už pevně zakořeněná, novodobá tradice. Po více než dvacet let, téměř každoročně, se koná v Deštném, vždy ke konci března, rozloučení se zimní sezónou. Rampušák sjíždí na starobylých dlouhých lyžích s dlouhými zahnutými špicemi a s jednou holí.
JÍDLO
V oblastech Orlických hor se tradičně pěstovalo proso zpracovávané v mlýnech na jáhly. Dá se z nich připravit polévka, kaše, rizoto, pomazánka nebo náplň do zeleniny. Lze je upravovat na slano i na sladko. Kupříkladu jáhlové netuhy se mastí máslem a cukrují, jahelník nebo také rejžák se může připravit se sladkým zelím, s houbami nebo s ovocem. A výživný kočičí tanec se skládá z jáhel a čočky.
- jáhlové kaše na sladko i slano
- cibulová marmeláda či hrušková povidla
- bramborák (křápanec, kramflek)
- Bolehošťský řízek
- Králík po doudlebsku
- Martinské rohlíčky
- Rychnovský kotouč
VÝLETY
- Horská chata Radost -> 10 km, 3.50 hod. -> Rozhledna Velká Deštná
- Horská chata Radost -> 9,5 km, 3.30 hod. -> Šerlich – Masarykova chata
- Horská chata Radost -> 8 km, 2.50 hod. -> Luisino údolí
- Horská chata Radost -> 3 km, 58 min -> Vyhlídkové místo Dřís
- Horská chata Radost -> 1.4 km, 36 min -> Vyhlídka na Špičáku